poniedziałek, 19 stycznia 2015

Borys Akunin - Azazel (Krzysztof Gosztyła)

Druga połowa XIX wieku nazywana jest złotym okresem powieści. Wśród wszystkich arcydzieł, które wtedy powstały niepoślednią rolę pełni literatura rosyjska. To wtedy powstały też arcydzieła Dostojewskiego czy Tołstoja.
Borys Akunin (który nawet nie jest Rosjaninem tylko Gruzinem) stworzył cykl który, ma przenieść czytelnika w tamten świat. W świat ostatnich Romanowów czy przejażdżki fiakrem po Arbacie. Łącząc historię kryminalną z XIX słownictwem i zabiegami stylistycznymi- tworzy idealna literaturę środka.
Azazel to pierwszy tom z cyklu, główny bohater Erast Pietrowicz Fandorin jest młodym urzędnikiem 14 kategori w moskiewskiej policji a pewne samobójstwo spowoduje, że jego życie obierze zupełnie niespodziewany kierunek.
Słucha się tego wyśmienicie. Krzysztof Gosztyła to lektor charakterystyczny. Można go lubić lub nie. W Azazelu odnajduje się doskonale. Jego rozemocjonowany głos doskonale pasuje do gawędziarskiego stylu powieści tych wszystkich szewiotowych surdutów, wężowokształtnych roślin i dwunastostrzałowych lefaucheuex-tów.
Świat książki wydał jak na razie 3 tomy przygód Fandorina. Miejmy nadzieję, że doczekamy się wydania wszystkich tomów z cyklu.

Świat Książki
czyta Krzysztof Gosztyła
czas trwania: 7godzin 43 min

autor recenzji: Krzysztof Chimkowski

Azazel (audioteka.pl) 24,30 zł

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza