środa, 21 stycznia 2015

Thomas Cathcart, Daniel Klein - Przychodzi Platon do Doktora (Jerzy Stuhr)

Filozofia w żartach

Treść

Książka jest podzielona pod kontem zagadnień filozoficznych, a nie chronologicznie jak to zwykle w podręcznikach do filozofii. Ale największą zaletą tego opracowania są dowcipy lub jak to nazywają autorzy: filo-żarty. Wiele z nich (żartów) znałem (jak np. co to jest? żółte, wisi na ścianie i gwiżdże? śledź). Autorzy ukazują jednak głębię takich żartów, np. w sposobie naszego postrzegania świata (np. przyjaciel złapany w łóżku z żoną pyta: czy bardziej wierzysz własnym oczom czy mi?). Dzięki takiemu podejściu (oraz wspaniałemu lektorowi) książkę słucha się z wielką przyjemnością i to wielokrotnie.

Spis treści

 1. Wstęp
 2. Metafizyka
 3. Logika
 4. Epistemologia
 5. Etyka
 6. Filozofia religii
 7. Egzystencjalizm
 8. Filozofia języka
 9. Filozofia społeczna i polityczna
 10. Względność
 11. Metafilozofia
 12. Podsumowanie
 13. Słowniczek
 14. Podziękowania
Szczególnie przypadł mi rozdział 3 - Logika, gdzie autorzy demaskują błędy logiczno-językowe. Ciekawe zestawienie tych błędów i zilustrowanie ich tak dobrymi dowcipami, że idąc przez park co chwila wybuchałem śmiechem. Ciekawe co myśleli mijający mnie przechodnie?

Wady

Wiele żartów ma podtekst seksualny, tak więc lektura raczej nie nadaje się dla dzieci. Pomijając kwestie moralne i tak by chyba nie zrozumiały tych podtekstów.

Lektor

Jerzy Stuhr to nie tylko doskonały lektor z wieloletnią karierą aktorską i artystyczną (Śpiewać każdy morze). Idealnie się też nadaje do tego humorystycznego podejścia do tematu. Czyta z lekką ironią i wspaniale uwypukla śmieszności tego opracowania zagadnień filozoficznych.

Przychodzi Platon do Doktora (audioteka.pl) 22,00 zł

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza