piątek, 6 czerwca 2014

50 rocznica powstania Ulverscroft

Dziś chciałem napisać o firmie, która 50 lat temu zaczęła publikować książki dużym drukiem (large print), ale będzie też o audiobookach.

Historia

W 1964 roku zaczęły powstawać pierwsze książki dużym drukiem. Frederick Thorpe postanowił pomóc starszym osobom, które miały problemy z czytaniem przez niemal dwukrotne powiększenie istniejących książek. Ponieważ taki sposób powiększania powodował, że starszym osobom trudno było utrzymać olbrzymie książki zaczęto na nowo składać książki normalnej wielkości z powiększoną czcionką. Tym właśnie zajmowała się firma Ulverscroft od 1969.
Dziś Ulverscroft to grupa wielu firm w kilku krajach, które publikują książki dużym drukiem oraz audiobooki. Ale to także fundacja starająca się pomagać osobom starszym oraz słabowidzącym.

Anegdota

Wiąże się z tym ciekawa historia. Frederick Thorpe próbował uzyskać prawa do publikacji dużym drukiem, ale kolejne wydawnictwa mu odmawiały. Właśnie po jednej z takich odmów w korytarzu wydawnictwa spotkał Agathę Christie. Gdy ta dowiedziała się o celu jego wizyty z miejsca pozwoliła na publikację swoich książek w tej formie. W ten sposób jednymi z pierwszych książek wydawanych dużym drukiem były powieści królowej kryminału.

Tradycje i współczesność

Jak wynika z powyższego Ulverscroft jest firmą z tradycjami. Niemniej zauważa zmiany na rynku i się zmienia. Firma rozrosła się i ma oddziały we wszystkich anglojęzycznych krajach. Oprócz książek Ulverscroft zaczął też produkować audiobooki, a ostatnio zajmuje się także dystrybucją ebooków.

Moje zadanie

Pracuję w tej firmie dopiero pół roku i moim głównym zadaniem jest udostępnienie bibliotekom audiobooków i ebooków poprzez dedykowane strony internetowe. Tak więc firma rozwija się nie tylko pod względem formy w jakiej treść książek jest przekazywana, ale także w sposobie w jaki książki są dystrybuowane.

Rocznica

Dziś będziemy obchodzić rocznicę w pobliskiej restauracji. Później dorzucę do tego wpisu parę dodatkowych zdjęć z tego wydarzenia.

Zdjęcia z imprezy

Pierwsze 4 książki wydane dużym drukiem

Mój stolik

Szef przypomina historię firmy

Księga pamiątkowa

Reklama z 1978


Źródła:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza