środa, 7 maja 2014

Dale Carnegie - Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi (Tomasz Kućma)

W skrócie

Poradnik postępowania z ludźmi z 1937 roku.

Treść

Autor doskonale wyjaśnia sposób myślenia ludzi, a potem radzi jak stać się bardziej lubianym. Podaje przy tym wiele historii ilustrujących to co mówi. Książka jest dość stara i dlatego niektóre jej rady mogą wydawać się przestarzałe. Ale jest to tylko takie wrażenie. Większość z nich jest ponadczasowa i dalej można je stosować w dobie internetu.

Autor

Wprawdzie na początku autor zachęca do czytania (słuchania) jego poradnika wciąż na nowo, bo taki jest ważny i praktyczny przez co można odnieść wrażenie, że ma wysokie mniemanie o sobie. Później jednak podczas lektury można zauważyć, że cytuje wielu znanych ludzi, którzy osiągnęli sukces, a następnie zachęca słowami, czy ja i ty nie powinniśmy postępować tak samo? Zawsze odnosi te rady także do siebie. A książkę słucham właśnie drugi raz i rzeczywiście jak powiedział autor na początku sporo zapomniałem. Jest to książka, którą można czytać po wielokroć i się nie nudzi ani nie przestaje być praktyczna.
Książka zachęca uczy jak przekonywać innych, uczy nie tylko treścią, ale także sposobem jej przekazania. Autor tak świetnie przekonuje do opisanych metod, że sam jest najlepszym przykładem jak to robić.

Lektor i efekty specjalne

Jeżeli już słuchałeś podobnego poradnika pewnie znasz już głos pana Tomasza Kućmy. Czytał już wiele tego typu publikacji. Czyta energicznie i zapałem, co idealnie nadaje się do tej książki. Bo celem tego typu poradników jest zachęcenie do wprowadzenia pewnych zmian w życiu.
Część przykładów jest przedstawiona w formie dialogów. Sporo też różnych odgłosów i muzyki w tle. Np. podczas rozmowy z policjantem na koniu o psie słychać odgłosy konia, szczekanie psa itd.

Podsumowanie

Każdy od czasu do czasu potrzebuje motywacji. Każdy potrzebuje też towarzystwa innych ludzi. Książka ta rzeczywiście motywuje, a słucha się jej doskonale dzięki wielu przykładom i ciekawym historiom. Co prawda wiele z tych rad jest znanych, ale właśnie przykłady pokazują, że warto je zastosować.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza