czwartek, 15 maja 2014

AudioPolityka (Danuta Stachyra)

W skrócie

10 wybranych artykułów z Polityki.

Czasopisma do słuchania

W tej kategorii jest już mała konkurencja. Można oprócz Polityki słuchać także Wprost i Newsweeka. Jak wypada porównanie tych konkurentów do AudioPolityki? Cena jest taka sama: 4 zł za numer. AudioWprost i Newsweek do słuchania mają około 25 artykułów, a AudioPolityka tylko 10. Za to artykuły w Polityce są zdecydowanie dłuższe. Prawie każdy z 10 artykułów ma ponad 20 minut. Niestety te 10 artykułów to nie zawsze te, które ja bym wybrał. Sporo artykułów dotyczy polskiej sceny politycznej, co interesuje mnie dość niewiele. Za to cenię Politykę za artykuły o zdrowiu, ekonomii, popularno-naukowe itd.

Lektor

Czyta najczęściej pani Danuta Stachyra. Ponieważ artykuły dotyczą wielu różnych tematów i pojawia się w nich sporo terminologii naukowej jak i wiele obcych słów i nazwisk, mogę chyba powiedzieć, że jest naprawdę dobrą i wypróbowaną lektorką.

Najnowszy numer (2014 nr 20)

Najlepiej chyba jak scharakteryzuję najnowszy numer. Jak zwykle jest 10 artykułów.
1. Czy warto się jeszcze uczyć? Autorka zaczyna od pytań z matury, a potem przechodzi do opisu systemu szkolnictwa, które sprawia, że kreatywne 5 latki po 5 latach w szkole tracą tę cechę.
2. Wojna typu zgaduj-zgadula Dwuznaczność działań Rosjan na Ukrainie i efekty takiego działania.
3. Niewolnicy kopalń Autor zaczyna od tego jak gaz łupkowy sprawił, że wydobycie węgla w Polsce przestało się opłacać, a potem przechodzi do opisu polityki rządku, przed wyborami, w których górnicy będą liczącymi się wyborcami.
4. Nie ma wolności bez nowoczesności Wywiad z prezydentem Komorowskim.
5. Z powrotem i tam Ten artykuł najbardziej mnie zainteresował. Mówi o emigrantach, którzy wrócili do Polski, a potem wielu z nich wróciło z powrotem za granicę.
6. W sprawie czerwończyka nieparka Ośmieszające interpelacje polskich polityków.
7. Abonenci pod napięciem Sieci komórkowe zaczynają sprzedawać prąd, usługi bankowe itd.
8. Altruizm egoistów Turystyka wolontariuszy, czyli o pomaganiu, które szkodzi.
9. Gdy rwie nerw Jak leczyć ból?
10. Budzą od 40 lat Jubileusz Kronos Quar­tet.

Podsumowanie

Gdybyś chciał/chciała posłuchać czegoś lżejszego poleciłbym Wprost lub Newsweeka. Polityka za to przedstawia każdy materiał głębiej i chyba bardziej obiektywnie. Z jednej strony artykuły w Polityce są poparte solidnymi danymi, z drugiej strony opisuje często jednostkowe przypadki w danej sprawie.

Kupić można w wielu miejscach, np. w Audiotece. Ale najbardziej opłaca się zaprenumerować politykę na stronie wydawcy, bo wtedy oprócz 10 artykułów do słuchania dostaje się też pliki PDF i EPUB. Ma się też dostęp do archiwalnych numerów. No i jest taniej w prenumeracie, a poza tym można wypróbować pierwsze dwa tygodnie za 1 zł). Ja kupowałem od czasu do czasu, a od stycznia mam roczną prenumeratę.
Polityka cyfrowa 15,99 zł (miesięcznie pierwsze 2 tygodnie za 1 zł)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza