środa, 4 marca 2015

Kevin Hearne - Heir to the Jedi: Star Wars (Marc Thompson)

Pierwsza po resecie powieść cyklu Gwiezdne Wojny

Treść

Akcja została umieszczona zaraz po bitwie o Yavin, kiedy została zniszczona Gwiazda Śmierci. Luke Skywalker jest dopiero na początku swojej drogi mocy i musi się jeszcze wiele nauczyć, a rebelianci mimo wygranej bitwy musza się ukrywać przed Imperium.

Reset

Po powstaniu pierwszej trylogii zostało napisanych wiele książek do tz. Expanded Universe. Ostatnia seria 9 książek (Fate of the Jedi), których słuchałem opisuje już dzieje podstarzałego Luka i jego syna Bena. Jednak po przejęciu Star Wars przez Disneya nastąpił "reset" czyli wymazanie wszystkiego (albo prawie wszystkiego) co wydarzyło się w Rozszerzonym Świecie (Expanded Universe). Jest to dobra wiadomość, bo np. Chewbacca żyje. Szkoda jednak całej historii rodzin Skywalker i Solo opisanej w dziesiątkach książek. Mi szczególnie będzie brakowało ostatnich dwu serii (Legacy of the Force i Fate of the Jedi). Choć przecież nikt mi nie zabroni jeszcze raz ich posłuchać.

Audiobooki po polsku

Dobrą stroną jest też fakt, że teraz można łatwo nagrać audiobooki po polsku. Poprzednio dziesiątki książek sprawiały, że było to prawie niemożliwe. Ale ponieważ teraz z powodu "resetu" tamte książki już nie są w kanonie można je po prostu pominąć i nagrać ten zmniejszony kanon. Tutaj zwracam się do naszych producentów audiobooków. Jest to wspaniała szansa - zmniejszyła się liczba książek, a te nowe wprowadzają historię, która rozwinie się w nadchodzącym filmie, dlatego wielu będzie chciało tego posłuchać.

Autor

Jest to pierwsza powieść tego autora w świecie Gwiezdnych Wojen. Jest on znany głównie z cyklu Kroniki Żelaznego Druida.

Lektor

Za to lektor jest znany miłośnikom Star Wars. Czytał wiele audiobooków z tego gatunku. Np. przeczytał cały cykl Star Wars: Fate of the Jedi. Czyta świetnie i już się przyzwyczaiłem do jego głosu w tych audiobookach. Oczywiście poza jego doskonałym czytaniem są jeszcze efekty specjalne i muzyka z filmów. Jakie wrażenie robi zwykła rozmowa, gdy w tle zaczyna być słychać takty Marszu Imperialnego. Otwieranie drzwi, dźwięki mieczy świetlnych, głos R2D2 itd. sprawiają, że słucha się jeszcze chętniej.

Podsumowanie

Kiedy usłyszałem słowa: "A long time ago in a galaxy far, far away...", a potem muzykę Johna Williamsa dostałem gęsiej skórki. Historia zapowiada się świetnie, a każdy fan Gwiezdnych Wojen musi to koniecznie przesłuchać przed obejrzeniem nowego filmu. Polecam na razie po angielsku i czeka na polską wersję, a gdy wyjdzie na pewno posłucham jeszcze raz po polsku.

Heir to the Jedi: Star Wars (audible.co.uk) £20.19

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza